san z kajaa                                                                                                           Kajak – rzecz znana i łatwo rozpoznawalna posiadająca kila swoich odmian. Można śmiało rzec, iż jest popularnym elementem turystyki wodnej w kraju jak i na świecie. W ostatnim czasie postęp technologiczny przyszykował dla nas kajaki przeznaczone specjalne do turystyki wędkarskiej. Mowa tutaj o kajaku, który jest stworzony dla wędkarzy, którzy nie boja się wyzwań nad wodą i poszukują czegoś innego. Oczywiście taki kajak wędkarski różni się znacznie od swojego protoplasty. Konfiguracja dodatkowa może być oczywiście modyfikowana w zależności od potrzeb ale jedna rzecz łączy wszystkie kajaki tego typu: stabilność. Dzięki temu wędkowanie z takiego kajaka staje się bardzo komfortowe a zarazem bezpiecznie, co jest głównym i najważniejszym założeniem. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych łowienie stojąc nie jest żadnym problemem. Warto wspomnieć o specjalnych uchwytach na wędki oraz schowkach, które dodatkowo ułatwiają wędkowanie, ponieważ organizacja na wodzie jest bardzo ważnym elementem wypraw. Bez problemu więc możemy zabrać ze sobą swoje ulubione przynęty, które schowane nie będą w żaden sposób przeszkadzać.

DSC03759

DSC03786

Wszystko wyżej wymienione przekłada się na komfort łowienia, a jak jest z samym łowieniem na takim sprzęcie? Można to podsumować krótko: bajka. Proszę sobie wyobrazić jakie możliwości daje taki kajak. Dzięki swojej specjalistycznej budowie, opływowemu kształtowi oraz wprawnemu „operatorowi” namierzanie ryb oraz co najważniejsze „podchodzenie” pod same ryby jest znacznie łatwiejsze niż np. z łodzi. Kompaktowe wymiary sprawiają, że można wpłynąć dosłownie wszędzie a gdy na naszej drodze stanie przeszkoda nie do opłynięcia, wystarczy dobić do brzegu, wyjąć kajak z wody i obejść brzegiem. Nie byłoby to możliwe gdyby nie waga, która została zredukowana do minimum, przy zachowaniu wszystkich czynników wpływających na stabilność i bezpieczeństwo. Kolejna zaleta pływania takim sprzętem pojawia się w momencie namierzenia ryb, mianowicie kiedy już zlokalizujemy jakieś ryby możemy bez najmniejszego problemu wpłynąć im „na głowę”, co jest niemożliwe przy posługiwaniu się innym środkami pływającymi. Przewaga ogromna i nie do podważenia dla każdego wytrawnego łowcy okazów. Głównym rejonem polowań z kajaka będą wody płynące ale po ostatnich testach można śmiało powiedzieć, że na wodach stojących sprawia się on równie dobrze (oczywiście przy sprzyjających warunkach, co jest bardzo ważne, jeśli ktoś się decyduje na taki wariant).

0334

0337

0378

W naszym kraju taka forma wędkowania dopiero raczkuje, a szkoda ponieważ możliwości jakie otwierają się przed użytkownikiem takiego sprzętu są ogromne. Spinning w niedostępnych miejscach czy wędkowanie na spławik w spokojnych zatokach, przy użyciu kajaka, nie są żadnym problemem a przy okazji mamy możliwość naprawdę aktywnego wypoczynku i zrobienia czegoś nowego. Satysfakcja gwarantowana!

DSC_0045

Należy też wspomnieć o minusach, których na szczęście nie jest dużo i nie są jakimś wyznacznikiem do negowania produktu w większym stopniu. Pierwszym minusem jest niewątpliwie cena, za którą można nabyć ten sprzęt, ponieważ oscyluje ona w granicach kilku tysięcy złotych. Dla niektórych takie ceny są zbyt wysokie. Kwoty w jakich oscylują takie kajaki to od 3 do 5 tyś zł. Oczywiście wszystko jest uzależnione od danego wyposażenia. Drugim minusem będzie brak komfortu przy dłuższym, trwającym kilka godzin łowieniu. Występuje problem z dostępnością do różnych dodatkowych urządzeń. Na tą chwilę mamy bardzo mały wybór, ale to na pewno zmieni się w niedalekiej przyszłości. Firmy takie FeelFree czy Ocean Kayak zdominują nasz rynek prześcigając się w coraz to lepszych rozwiązaniach, które jeszcze bardziej przełożą się na komfort wędkowania. Tym lepiej dla nas- użytkowników, ponieważ będzie w czym wybierać i będzie znacznie łatwiej dostosować taki kajak pod nasze indywidualne preferencje. Ostatnią a zarazem dla mnie osobiście największą wadą to duża waga ! Byłem bardzo zaskoczony kiedy pierwszy raz dźwigałem kajak. Najlepiej przenosić i wkładać kajak na dach samochodu w dwie osoby. Oczywiście można to zrobić samemu ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować żeby nie wybić sobie szyby w samochodzie 🙂 Jest wiele rozwiązań dostosowania swojego bagażnika samochodowego i problem znika ale wymaga to odpowiedniego przygotowania.

Reasumując, sprzęt jest godny polecenia i gorąco zachęcamy do próbowania swoich sił, ponieważ takie wędkowanie to po prostu Next Fishing Level 🙂

11825141_710774069028174_2778647202208093901_n

Pozdrawiam Tomasz Kurnik.