DSC_0018

W życiu każdego wędkarza przychodzi taki dzień, w którym zawody przybierają zupełnie inny format. Zawody wędkarskie których główna ideą, niezależnie w jakiej formule się odbywają (towarzyskie czy mistrzowskie) od zawsze towarzyszy jeden cel: wygrywanie. Z biegiem lat do kalendarza imprez wędkarskich zaczęły wchodzić jeszcze jedne zawody: memoriałowe. Cel tych zawodów jest o tyle wspaniały, że gromadzi w danym momencie ludzi, którzy przychodzą oddać cześć koledze, któremu poświęcony jest dany memoriał.

W tym roku, już drugi raz z rzędu „Sandacz Turawy” był poświęcony Zbigniewowi Janikowi. Memoriał odbył się pod patronatem firmy Garmin Polska. Miejsce idealne, ponieważ śp. Zbigniew Janik wiele lat związany był z samą Turawą, organizacją sportu wędkarskiego. Był „ojcem” klubu spinningowego „Syrenka Turawa” oraz pełnił funkcję Prezesa Koła. Jego funkcje i działania można by wymieniać jeszcze długo, ponieważ kol. Zbigniew Janik oddawał się pasji organizowania zawodów praktycznie bez reszty. Każdy kto miał styczność ze Zbyszkiem wiedział z jaką energią i rozmachem planował kolejne zawody czy imprezy wędkarskie. Pustkę po nim jest bardzo ciężko wypełnić, jednak starania organizatorów Koła PZW Opole 2 i klubu Syrenka Turawa wspólnie z firmą Garmin Polska zgromadziły sporą grupę osób blisko związanych z postacią Zbyszka.
Zawody rozpoczęły się od minuty ciszy a po odprawie zawodnicy udali się do swoich łodzi.

DSC_0014

 

DSC_0028

W tym roku pogoda była genialna. Chłodny, rześki poranek jedynie dodatkowo mobilizował zawodników do aktywnego poszukiwania ryb bytujących w Turawie. Godziny mijały a brań było jak na lekarstwo. Tego dnia Turawa po raz kolejny dała o sobie znać. Przypomniała po raz kolejny jak bardzo wymagającą jest wodą. Często bowiem ta woda nie wynagradza wędkarzowi trudu włożonego w pokonanie wszystkich jej kaprysów. Jednak kiedy do tego dochodzi oddaje z nawiązką! O tym należy pamiętać, ponieważ ten zbiornik zaporowy o kilkudziesięcioletniej historii nauczył niejednego z nas pokory. W tym miejscu można odnieść wrażenie, że ten tekst jest kierowany do zwycięskiej pary Janik&Domański (członkowie Koła Opole 2 i WKS Syrenka Turawa), którzy nie pozostawili złudzeń innym i praktycznie zdeklasowali konkurencję łowiąc 3 szczupaki, 5 sandaczy oraz suma, plasując się tym samym w pięknym stylu na pierwszym miejscu podium! Wyczyn o tyle godny uwagi, gdyż w tym dniu ryby brały bardzo słabo. Trzeba powiedzieć otwarcie, wygrały niebagatelne umiejętności oraz bardzo dobre rozeznanie wody.

Kiedy wędkarze skończyli swoje zmagania mogli zjeść pyszny obiad oczekując na oficjalne wyniki zawodów.

DSC_0223

A w tym roku było o co walczyć! Sponsorem głównym była firma Garmin Polska, która ufundowała dla zawodników dwóch najlepszych drużyn wspaniałe nagrody w postaci wędkarskich echosond najwyższej klasy. Cenne nagrody firmy Garmin wręczył przedstawiciel : Tomasz Kurnik 🙂

DSC_0199

Zawody wspomógł również Zarząd Okręgu PZW w Opolu.
Miłym akcentem wręczenia ufundowanych nagród, zakończyły się zmagania na tegorocznym Memoriale Zbigniewa Janika w Turawie. Do zobaczenia za rok!

Pozdrawiam Tomasz Kurnik.